aktual

IMG 978526.01.2018 roku o godz. 14.00, przed budynkiem remizy OSP Nagoszyn, odbyły się uroczystości związane z oficjalnym przekazaniem decyzji Komendanta Głównego PSP o włączeniu jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nagoszynie do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. W imieniu Komendanta Głównego PSP, decyzję o włączeniu jednostki do systemu przekazał Prezesowi OSP Kamilowi Wolskiemu Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia w asyście Komendanta Powiatowego PSP w Dębicy st.bryg. Wojciecha Buszka.
Tym samym grono OSP działających w strukturach ksrg w powiecie dębickim powiększyło się do 14 jednostek (w tym 3 na terenie gminy Żyraków).

ZOBACZ ZDJĘCIA

 


IMG 9621p421 grudnia br. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. W spotkaniu oprócz funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Komendy udział wzięli:  Kapelan Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Tarnowskiego ks. Kamil Wróbel, Kapelan Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Dębica ks. Bogdan Wiszyński oraz Członek Zarządu Oddziału  Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP a zarazem Prezes Zarządu Koła Związku Emerytów i Rencistów  Pożarnictwa Pan Zbigniew Mróz. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy st. bryg. Wojciech Buszek łamiąc się opłatkiem złożył wszystkim zebranym życzenia zdrowych i spokojnych Świat Bożego Narodzenia. Życzenia dla strażaków i ich rodzin złożyli również zaproszeni goście, życząc przede wszystkim spokojnej służby w czasie świąt.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

DSC 1868Podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powołał na stanowisko zastępcy komendanta powiatowego PSP w Dębicy bryg. Romana Merchuta.
Uroczystość odbyła się 7 listopada w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Decyzję o powołaniu na stanowisko wręczył podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec w towarzystwie komendanta powiatowego PSP w Dębicy st. bryg. Wojciecha Buszka.

zobacz zdjęcia - strona KW PSP w Rzeszowie

 

 

 

 

 

DSC 17343 listopada 2017. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy odbył się apel z okazji przekazania zakupionego sprzętu i wyposażenia na potrzeby jednostek organizacyjnych PSP woj. podkarpackiego.

 

więcej informacji strona KW PSP w Rzeszowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 7867Zakończył się powiatowy etap XIX Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży 2017 pod hasłem „25 lat PSP –Profesjonalni, Sprawni, Pomocni”.
Ponad pięćset  prac  zostało zgłoszonych  w eliminacjach powiatowych,   z których dwadzieścia jeden otrzymało wyróżnienia i zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego.
Uroczyste podsumowanie powiatowych eliminacji konkursu wraz z autorami prac  odbyło się 13 czerwca br. w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy. Wyróżnionym osobiście gratulowali Andrzej Reguła,  Starosta Powiatu Dębickiego oraz st. bryg. Wojciech Buszek,  Komendant  Powiatowy  PSP  w Dębicy.
Po uroczystym ogłoszeniu wyników szczebla powiatowego, młodzi finaliści mieli okazję  obejrzenia wozów strażackich i całego sprzętu wykorzystywanego podczas różnorodnych akcji związanych z ratowaniem ludzkiego życia.
W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” strażacy-ratownicy poza prezentacją sprzętu i wyposażenia wozów pożarniczych przekazywali dzieciom cenne informacje i uwagi dotyczące używania numerów alarmowych i zasad zachowania w czasie pożaru i innych zagrożeń.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

IMG 7573Mszą Świętą w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego  pod przewodnictwem kapelana powiatowego ks. Józefa Jasiurkowskiego w koncelebrze proboszczów dębickich parafii rozpoczęły się 15 maja w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Po uroczystej mszy, strażacy przemaszerowali na plac Komendy, gdzie rozpoczął się apel,  w którym uczestniczyli między innymi: Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec,  księża, Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego Pan Wiesław  Lada oraz Pan Stefan Bieszczad,  Starosta Powiatu Dębickiego Pan Andrzej Reguła, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Mateusz Smoła, Pani Aneta Sękowska Dyrektor Biura Poselskiego Pana Posła Jana Warzechy, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP druh Władysław Radzik, st. bryg. w stanie spoczynku Zbigniew Mróz, st. bryg. w stanie spoczynku Zbigniew Lasko, ppłk  w stanie spoczynku Bogdan Witkoś, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu dębickiego, szefowie instytucji i firm które na co dzień współpracują z Komendą.
Witając zaproszonych gości st. bryg. Wojciech Buszek - Komendant Powiatowy PSP w Dębicy, podsumował ubiegły rok oraz 25 lat działania Państwowej Straży Pożarnej w powiecie dębickim, podkreślając  bardzo dobrą współpracę ze wszystkimi służbami wchodzącymi do  systemu. Podczas przemówień zaproszonych gości nie zabrakło gratulacji dla strażaków, którzy otrzymali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe oraz słów uznania dla naszej działalności.


Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej  odznaczeni zostali:
1.    LASKO Zbigniew
2.    NESTERUK Janusz
3.    WANAT Zdzisław

Srebrną  Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej  odznaczeni zostali:
1.    KRAWIEC Paweł
2.    PUZON Artur
3.    TYKSIŃSKI Jan
4.    WIECZOREK Tomasz

Brązową Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej  odznaczeni zostali:
1.    KIEŁTYKA Paweł
2.    MOSKAL Jan
3.    SROKA Marcin
4.    CHUDY Józef
5.    ROKOSZ Stanisław

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:
1.    GUZIEC Damian
2.    PORADA Wiktor

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:
1.    JANISZEWSKI Łukasz
2.    ZIOŁO Paweł

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:
1.    BAŁA Tomasz
2.    BARTNIK Marcin
3.    CIEMIOREK Marcin
4.    ĆWIK Andrzej
5.    ŁANUCHA Robert
6.    STRZAŁKA Marcin
7.    SZUMOWICZ Damian

Nominacje na wyższe stopnie służbowe otrzymali:
na stopień BRYGADIERA
1.    Młodszy brygadier    PAWŁOWSKI Jacek

na stopień STARSZEGO KAPITANA
2.     kapitan    JANISZEWSKI Łukasz

na stopień  KAPITANA
1.    młodszy kapitan MOSKAL Jan
2.    młodszy kapitan OWCZAREK Damian

nominacje na stopień
 ASPIRANTA SZTABOWEGO  otrzymali:
1.      starszy aspirant  BUJAK Krzysztof
2.     starszy aspirant PAWEŁ Krawiec

nominacje na stopień  aspiranta otrzymali:
1.    młodszy  aspirant  DYKAS Lucjan
2.    młodszy aspirant MAJKA Wojciech

nominacje na wyższe stopnie służbowe otrzymali:
na stopień STARSZEGO OGNIOMISTRZA
1.    ogniomistrz SKOWRON Tomasz

na stopień OGNIOMISTRZA
1.    młodszy ogniomistrz KSIĄŻEK Adam
2.    młodszy ogniomistrz ŻUCHOWSKI Grzegorz

na stopień MŁODSZEGO OGNIOMISTRZA
1.    starszy sekcyjny BAŁA Tomasz
2.    starszy sekcyjny BARAN Tomasz
3.    starszy sekcyjny POPŁAWSKI Marek

na stopień STARSZEGO SEKCYJNEGO
1. sekcyjny CZECHURA Piotr

na stopień SEKCYJNEGO
1.    starszy strażak SZCZODROWICZ Tomasz

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

blaszczakWszystkim Wam, strażakom życzę bezpiecznej służby i z szacunkiem dziękuję za każdy dzień – zwrócił się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak do strażaków z okazji przypadającego 4 maja Międzynarodowego Dnia Strażaka.

Uroczyste obchody w dniu św. Floriana, patrona wszystkich strażaków mają długą historię. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia - nawet z narażeniem własnego życia. Nie dziwi więc fakt , że ta grupa zawodowa cieszy się niezmiennie wysokim i stabilnym  zaufaniem społecznym wśród Polaków.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę 29 851 strażaków.

W 2016 roku jednostki PSP interweniowały łącznie 446 760 razy. Gasiły 126 204 pożary i uczestniczyły w 288 390 interwencjach związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu, itp.

Strażaków zawodowych wspierają strażacy ochotnicy. Oni również świętują 4 maja.

 

Film z okazji "Dnia Strażaka"

http://www.mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/16059,4-maja-Miedzynarodowy-Dzien-Strazaka.html 

 

DSC 6972-1024x570Podkarpacki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej powierzył obowiązki zastępcy komendanta powiatowego PSP w Dębicy bryg. Romanowi Merchutowi.

Uroczystość odbyła się 27 kwietnia w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Decyzję o powierzeniu obowiązków wręczył podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec w towarzystwie zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzeja Marczeni oraz komendanta powiatowego PSP st. bryg. Wojciecha Buszka.

DSCN1949Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej (OTWP) pod hasłem: "Młodzież Zapobiega Pożarom" jest jedną z podstawowych form działalności prewencyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Turniej ma formę eliminacji (szkolne, gminne, powiatowe, wojewódzkie, centralne). Pierwszy sprawdzian wiedzy uczniów startujących w turnieju ma miejsce już w szkole, bądź miejscowości, gdzie rozgrywane są eliminacje szkolne lub środowiskowe. Spośród laureatów tych szczebli prowadzi się rozgrywki, gdzie wyłaniani są najlepsi uczniowie na szczeblu gminnym, a odpowiedzialność za przygotowanie turnieju spoczywa na Oddziałach Gminnych i Miejsko-Gminnych Związku OSP RP. Aktywny udział w przygotowaniu tych eliminacji mają zazwyczaj urzędy gmin i szkoły. Kolejne rozgrywki, to eliminacje szczebla powiatowego, a następnie wojewódzkiego. Do eliminacji wyższego szczebla kwalifikują się uczniowie, którzy osiągną w eliminacjach szczebla niższego najlepsze wyniki. Centralnymi eliminacjami, jak z nazwy wynika są kwalifikacje ogólnopolskie.
6 kwietnia br.  w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej Nr 2 w Dębicy odbyły się tegoroczne eliminacje powiatowego turnieju wiedzy pożarniczej. Do eliminacji powiatowych przystąpiło 33 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu powiatu dębickiego.
Tegoroczni laureaci eliminacji powiatowych:
w kategorii Szkoły Podstawowe:
1 miejsce – Dominka Podraza SP w Dębowej
Gimnazja:
1 miejsce – Wojciech Świerk – ZSP Straszęcin
Szkoły średnie:
1 miejsce – Rafał Kleszcz – II LO w Dębicy
zostali zakwalifikowani do dalszego etapu i będą reprezentować powiat dębicki na Wojewódzkim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali  dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez: Starostwo Powiatowe w Dębicy, burmistrzów  i wójtów powiatu dębickiego oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Dębicy.

Ponadto, podczas tegorocznych eliminacji powiatowych OTWP prelekcję na temat kampanii społecznych „Stop pożarom traw” oraz „Czad i ogień obudź czujność” wygłosił st. kpt. Wiktor Porada, zastępca naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

0123 marca 2017 roku był ostatnim dniem służby  st. bryg. mgr inż. Zbigniewa Lasko Zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy. Z tej okazji w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli:  st. bryg. Andrzej Babiec - Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP, Pan Andrzej Reguła – Starosta Powiatu Dębickiego, ks. Józef Jasiurkowski - Kapelan Powiatowy OSP, st. bryg. Wojciech Buszek Komendant Powiatowy PSP w Dębicy, dh. Władysław Radzik - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Dębicy, byli komendanci wojewódzcy, zastępcy komendantów wojewódzkich  PSP woj. podkarpackiego, burmistrzowie i wójtowie powiatu dębickiego  oraz  liczne grono koleżanek i kolegów  z którymi st. bryg. mgr inż. Zbigniew Lasko pełnił służbę i współpracował.
 
Pan st. bryg. mgr inż. Zbigniew Lasko służbę pożarniczą rozpoczął w 1985 roku w  Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którą ukończył w 1990 roku. Swoje zawodowe życie w całości poświęcił podkarpackiemu pożarnictwu.
Służbę stałą rozpoczął w 1990 roku w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Przemyślu na stanowisku starszego instruktora a następnie dowódcy zmiany.
W latach 1992 - 2006 związany był z Komendą Wojewódzką Straży Pożarnych w Rzeszowie, zajmując różne stanowiska i pełniąc różne funkcje. Służbę w KW PSP w Rzeszowie rozpoczął jako wykładowca w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego w Rzeszowie, a następnie jako oficer w wydziale kwatermistrzowskim. Po ukończeniu studiów podyplomowych w  Wyższej Szkole Wojskowej Służb Logistyki w Poznaniu, został   mianowany na  stanowisko Zastępcy Naczelnika Wydziału Kwatermistrzowskiego. W swojej karierze w KW PSP w Rzeszowie dwukrotnie był mianowany na stanowisko Naczelnika Wydziału Organizacyjno-Kadrowego a następnie na stanowisko Zastępcy Naczelnika Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego. Służbę w Komendzie Wojewódzkiej zakończył w Wydziale Operacyjno-Szkoleniowym jako Dyżurny Operacyjny Województwa.
Od listopada 2006 r. został powołany na stanowisko zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Dębicy.  Służbę na tym stanowisku pełnił do dnia 23 marca 2017 roku.
Podczas 32-letniej służby  był wielokrotnie nagradzany i odznaczany:
- Brązowym Krzyżem Zasługi;
- Brązowym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę
- Brązową i  Srebrną Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej;
- Brązowym i Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
- Złotym Znakiem Związku
 - Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa;

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

DSCN187420.03.2017 Burmistrz Dębicy mgr Mariusz Szewczyk osobiście podziękował strażakom PSP i OSP  biorącym udział w akcji gaszenia pożaru budynku Miejskiego Domu Kultury „Mors”, który miał miejsce 14.03.2017 roku. Dzięki szybkiej i sprawnej akcji pożar został opanowany po kilkunastu minutach. Ogień nie rozprzestrzenił się do głównej sali widowiskowej; udało się uratować między innymi zbiory biblioteczne, magazyn strojów ludowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

IMG 1              W dniu 20.02.2017 r. w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy  odbyło się spotkanie podsumowujące działalność dębickich strażaków w 2016 roku. W spotkaniu udział wzięli: Pani Poseł Krystyna Skowrońska, Pan Poseł  Jan Warzecha,  Pan Poseł Kazimierz Moskal, Pan Senator Zdzisław Pupa, Z-ca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Andrzej Marczenia, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Czesław Łączak,  Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Stefan Bieszczad, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wiesław Lada, Starosta Powiatu Dębickiego Andrzej Reguła, Zastępca Diecezjalnego Duszpasterza  Straży Pożarnych a zarazem Kapelan Powiatowy ks. Józef Jasiurkowski, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu w Dębicy Stanisław Przetacznik, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP Władysław Radzik, Burmistrzowie i Wójtowie Powiatu Dębickiego,  kierownicy służb współdziałających z komendą, Prezes Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych „STORAT” Tomasz Maciejewski. Podczas prezentacji Komendant Powiatowy przedstawił ważniejsze wydarzenia w funkcjonowaniu PSP w Dębicy na przestrzeni minionego roku  oraz przedstawił cele działania   na rok bieżący. Na zakończenie st. bryg. Wojciech Buszek  podziękował zebranym za okazaną pomoc i włączanie się w sprawy bezpieczeństwa.


ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

stopka

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Dowiedz sie wiecej o celu ich uzywania i mozliwosci zmiany ustawien Cookies w przegladarce Polityka prywatnosci.

  Akceptuje polityke cookies na tej stronie.
EU Cookie Directive Module Information