aktual

IMG 898719 października w miejscowości Straszęcin w godzinach porannych miał miejsce wypadek karetki pogotowia ratunkowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że ambulans na łuku drogi wypadł z jezdni i uderzył w latarnię a następnie przewrócił się na lewy bok blokując całkowicie oba pasy jezdni. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych, ich ewakuacji z pojazdu i przekazaniu ich przybyłemu na miejsce zespołowi PRM.


ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

DSCN26553 mężczyzn zostało rannych w wypadku drogowym jaki miał miejsce we wtorek 3 października tuż przed godziną 14.00 w miejscowości Jaworze Dolne na drodze krajowej DK 73. W zdarzeniu brały udział dwa tiry i laweta. Przyczyny wypadku ustala Policja.
W działaniach ratowniczych, które trwały ponad półtorej godziny, brały udział 4 zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 zastępy PSP i 2 OSP – łącznie 20 strażaków.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

akcjaKomin, będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
 
Kominy (instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną)  należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa - zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
 
Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA!

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane Dz. U. z 2016 r., poz. 290).
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1. — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1. — co najmniej raz na 6 miesięcy;
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Opracowanie: Krajowa Izba Kominiarzy

 

 

IMG 8583W dniu 23.08.2017 roku ok. godz. 16.00 dębiccy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w Fabryce Farb, Lakierów i Klejów CHEMSTAL zlokalizowanej przy ul. Wiśniowej w Dębicy. Na miejscu strażacy zastali rozwinięty pożar znajdujących się w pomieszczeniu produkcyjnym substancji do produkcji farb.
Szybkie podjęcie skoordynowanych i skutecznych działań ratowniczych przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej wspierane przez zastępy OSP z terenu powiatu zaowocowało opanowaniem a następnie ugaszeniem pożaru. Nie dopuszczono zarówno do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałe pomieszczenia produkcyjne zakładu oraz do skażenia środowiska. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba, która została zabrana do szpitala przed przybyciem jednostek ratowniczych. Działania prowadziło 20 zastępów straży, w tym grupa operacyjna KP PSP w Dębicy, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Dębicy, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Leżajsk”. Działania na miejscu akcji wspierane były przez załogę samochodu SPGaz z JRG Łańcut.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 8089W dniu 30 lipca br. doszło do zderzenia samochodu osobowego z barierą energochłonną przy zjeździe na MOP Paszczyna, na odcinku autostrady A4 w kierunku Tarnowa. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby (kierująca pojazdem oraz dwoje dzieci). Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w akcji brał udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

DSCN2502W dniu 27.07.2017 doszło do zderzenia busa osobowego z busem towarowym i samochodem osobowym  na drodze DK-73 w miejscowości Kelcie, gmina Brzostek. W momencie przybycia straży pożarnej wszystkie osoby znajdowały się poza samochodami. Ruch na drodze był całkowicie zablokowany. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym. W działaniach udział brało łącznie 4 pojazdy ratownicze z JRG i OSP z terenu powiatu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

grafika 2

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

 

 

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

 

 

 

 

 

 

 

 

DSCN2358W dniu 17.06.2017 r. miało miejsce zdarzenie w miejscowości Jodłowa związane z wypadnięciem z jezdni samochodu osobowego marki BMW, który uderzył w przydrożne drzewo oraz w mur ogrodzeniowy. Dwóm poszkodowanym uczestnikom zdarzenia została udzielona pierwsza pomoc, następnie zostali oni zabrani do szpitala. Ruch pojazdów został całkowicie zablokowany. Działania straży polegały między innymi na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji elektrycznej i zakręceniu instalacji gazowej w pojeździe, a także na sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

IMG 7778W nocy z 3 na 4 czerwca miał miejsce tragiczny wypadek w miejscowości Korzeniów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży stwierdzono, że doszło do zderzenia auta osobowego AUDI z przydrożnym drzewem. Na miejscu zdarzenia rannej pasażerce pomocy udzieliło Pogotowie Ratunkowe, obecne były również dwa patrole policji. Niestety kierowca pojazdu nie przeżył zderzenia. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu instalacji akumulatora, neutralizacji rozlanych płynów oraz wykonaniu dostępu do wnętrza pojazdu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

DSCN214217 maja br. o godz. 22.19 dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Dębicy otrzymał zgłoszenie o wypadku autokaru w miejscowości Zawadka Brzostecka. Autokar przewożący grupę dzieci znajdował się w przydrożnym rowie opierając się o ogrodzenie. Po ewakuacji z pojazdu uczestnicy zdarzenia zostali  ulokowani w namiocie pneumatycznym,  a trzy poszkodowane osoby zostały przekazane zespołowi ratownictwa medycznego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

IMG 73658 maja br. o godz. 16.29 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Pustyni doszło do zderzenia lokomotywy spalinowej z samochodem osobowym marki Seat,  w wyniku którego poszkodowana została jedna osoba.


ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

DSCN21038 maja 2017 r. o godz. 9.23 w Machowej na drodze krajowej 94 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych i samochodu ciężarowego. W wyniku zdarzenia poszkodowana została jedna osoba.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

12Życzenia Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego z okazji Dnia Strażaka.

LIST

FILM

 

 

 

 

OSPZwiększenie środków finansowych dla OSP

– W 2017 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przeznaczy dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ponad 124 mln zł. Oznacza to wzrost kwoty dotacji z budżetu państwa o ponad 15 mln zł tylko w ciągu jednego roku - powiedział w piątek w Sejmie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA, odpowiadał w Sejmie na pytania posłów w sprawie środków przekazywanych przez ministerstwo na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że zarzuty, jakoby OSP nie otrzymywały dotacji lub otrzymywały mniej środków są absurdalne i nieprawdziwe. – Jest wręcz przeciwnie. Z roku na rok jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymują coraz więcej pieniędzy z budżetu państwa. Nasz rząd dostrzega, że strażacy ochotnicy stanowią to „drugie płuco” systemu ratowniczo-gaśniczego w Polsce. Wszystkie te jednostki wspieramy  – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Więcej pieniędzy dla strażaków ochotników w 2017 r.

W 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP wynosiła 32,5 mln zł i taką kwotę odchodząca koalicja PO-PSL zaplanowała w projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. – Zwiększyliśmy ją do 36 mln, a więc o 3,5 mln zł. Z kolei kwota dotacji przeznaczona na 2017 r. wynosi 43 mln zł – to aż o 7 mln więcej niż w roku poprzednim – przypomniał wiceminister Jarosław Zieliński.

Dodatkowe środki otrzymały również te jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 r. i 2016 r. MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W 2017 r. kwota ta wzrosła o ponad 8 mln zł do poziomu 81,1 mln zł.

Podsumowując – w 2016 r. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały, zwiększoną w stosunku do roku poprzedniego kwotę, 109 mln zł, natomiast w 2017 r. dotacja wzrosła o 15 mln zł – do ponad 124 mln zł. Możemy zatem powiedzieć o ponad 13-procentowym wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku.

Nowe samochody i sprzęt dla strażaków ochotników

Wiceszef MSWiA był w Sejmie pytany m.in. o zakup nowego sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wiceminister poinformował posłów, że ze środków budżetowych kupowane są m.in. samochody pożarnicze dla OSP. W 2016 r. zakupiono 171 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Ponad 2/3 z tych pojazdów stanowiły średnie i ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze. - Zmniejszenie liczby zakupionych lekkich samochodów pożarniczych wynika z ich parametrów techniczno-taktycznych, które nie mają szerokiego zastosowania w działaniach ratowniczych. Dotowanie zakupu średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych jest dużo bardziej praktyczne z punktu widzenia prowadzenia działań ratowniczych – zaznaczył.

Wiceminister Jarosław Zieliński podkreślił, że w 2016 r. zakupiono nowy sprzęt dla strażaków-ochotników, w tym m.in. kilka tysięcy węży strażackich różnego typu, 157 agregatów prądotwórczych, 175 pomp do wody zanieczyszczonej, prawie 100 pił do betonu, ponad 370 drabin strażackich, 160 zestawów ratownictwa medycznego oraz 35 sztuk narzędzi hydraulicznych.

Dodatkowe środki dla OSP z Programu modernizacji

Jednocześnie wiceszef MSWiA poinformował, że zgodnie z zapowiedziami Prawa i Sprawiedliwości, realizowany jest „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”. Program przewiduje także dofinansowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W latach 2017-2020 zaplanowano dofinansowanie dla tych jednostek w łącznej kwocie 501 mln 400 tys. zł. – Z tej kwoty 335 mln 800 tys. zł trafi do jednostek z KSRG, a 165 mln 600 tys. zł. do pozostałych jednostek. Zakupimy m.in. około 500 wozów ratowniczo-gaśniczych dla strażaków ochotników – zaznaczył wiceminister.

OSP nadal będą otrzymywały środki finansowe od firm ubezpieczeniowych

Podczas wystąpienia w Sejmie, wiceminister Jarosław Zieliński jednoznacznie zdementował zarzuty rzekomego odebrania strażakom ochotnikom pieniędzy pochodzących od ubezpieczycieli. – Zapewniam, że Ochotnicze Straże Pożarne nadal będą otrzymywały     środki pochodzące z firm ubezpieczeniowych z przeznaczeniem na ochronę przeciwpożarową.  W projekcie  nowelizacji  ustawy o ochronie przeciwpożarowej planowana jest jedynie zmiana sposobu dystrybucji tych środków, tak aby stworzyć spójny system i reagować na realne potrzeby strażaków ochotników – powiedział wiceszef MSWiA.

W ocenie MSWiA zmiana ta pozytywnie wpłynie na poziom ochrony przeciwpożarowej. Będzie sprzyjała podejmowaniu racjonalnych decyzji w sprawie zakupu wyposażenia służącego ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Zmiany zakładają, że to Komendant Główny PSP, jako odpowiedzialny za organizację ochrony przeciwpożarowej w skali całego kraju, otrzymywałby środki z firm ubezpieczeniowych. Jednak miałby obowiązek ustawowy takiego ich podziału,  aby 50 proc. kwoty otrzymywała Państwa Straż Pożarna wraz z innymi jednostkami ochrony przeciwpożarowej, m. in. Zakładowymi Strażami Pożarnymi. Natomiast drugie 50 proc. kwoty otrzymywałyby Ochotnicze Straże Pożarne. – Tak więc uspokajam – pod względem finansowym nic się nie zmieni, nadal połowa środków od ubezpieczycieli będzie trafiała na potrzeby strażaków ochotników – podkreślił Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Źródło: MSWiA

 

 

 

stopka

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Dowiedz sie wiecej o celu ich uzywania i mozliwosci zmiany ustawien Cookies w przegladarce Polityka prywatnosci.

  Akceptuje polityke cookies na tej stronie.
EU Cookie Directive Module Information