aktual

8W dniu 12.02.2018 roku o godz. 17.45 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Dębicy wpłynęło zgłoszenie o wypadku ciągnika siodłowego z naczepą na drodze 73 w miejscowości Klecie. Po przybyciu na miejsce pierwszej jednostki ratowniczej okazało się, że pojazd z nieustalonych przyczyn na łuku drogi wypadł z jezdni, przebił barierę ochronną i zsunął się ze skarpy o głębokości ok. 5 metrów. Tylna część naczepy pozostała na jezdni i blokowała jeden pas ruchu. Kierowca opuścił kabinę o własnych siłach. Podczas działań zabezpieczono i oświetlono teren akcji oraz wypompowano paliwo ze zbiornika samochodu. Przybyły na miejsce akcji pojazd pomocy drogowej wyciągnął uszkodzony ciągnik siodłowy wraz z naczepą na drogę, a następnie go odholował. W działaniach brały udział 3 samochody z PSP z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Dębicy oraz 1 pojazd z OSP Brzostek.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

plakatJRG3plakatJRG3.jpg

      

 

Przekaż 1% dla Ewy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19012018W dniu 18.01.2018 nietypowe zgłoszenie otrzymał Dyżurny Operacyjny w Komendzie Powiatowej PSP w Dębicy iż na terenie Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami  w miejscowości Paszczyna na hali znajduje się wąż. Na miejsce zostały zadysponowane zastępy  z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 oraz zastęp z OSP Paszczyna.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów stwierdzono, że na taśmociągu maszyny do przeróbki śmieci pracownicy znaleźli węża (ok. 2,5 m. długości). Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz weterynarii stwierdził, że jest to martwy wąż boa. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przekazaniu węża  przybyłemu na miejsce lekarzowi weterynarii.
To była kolejna nietypowa akcja strażaków powiatu dębickiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

IMG 20180117 101945mW dniu 17.01.2018 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego w Dębicy otrzymało zgłoszenie że w  miejscowości Stasiówka w przepuście drogowym znajduje się szczeniak. Na miejsce zdarzenia udał się zastęp ratowniczy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1.
Działania przybyłych na miejsce zdarzenia strażaków po rozpoznaniu skupiły się na jak najszybszym wydobyciu szczeniaka. Utrudniony dostęp w przepuście  o małej średnicy  zagłębionym w gruncie,  w którym znajdował się pies nie pozwalał na  bezpośrednie dotarcie do niego. Dzięki ratownikom jednak udało się wydostać szczenię które później przekazano szczęśliwej właścicielce.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

znak zosp

             Zebrania sprawozdawcze w jednostkach OSP

             więcej informacji zakładka "Aktualności OSP"

IMG 9191W nocy z 2 na 3 grudnia o godz. 1.19 dyżurny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie o  pożarze budynku domu weselnego z częścią mieszkalną w Żyrakowie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że pożarem objęte jest poddasze oraz dach budynku. Mieszkańcy budynku ewakuowali się z obiektu przed przybyciem straży. Działania straży polegały między innymi na podaniu prądów wody w natarciu na palące się elementy budynku, oddymianiu pomieszczeń, ewakuacji mienia, demontażu i rozbiórce spalonych elementów konstrukcyjnych obiektu. W akcji gaśniczej, która trwała ponad 4 godziny uczestniczyło 11 zastępów straży, ponadto na miejsce zdarzenia przybyła karetka pogotowia  oraz radiowóz policji. Na miejsce pożaru przybył dowódca grupy operacyjnej oraz Zastępca Komendanta Powiatowego  Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy bryg. Roman Merchut.
ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

bialo czerwona- Przypadające 11 listopada Święto Niepodległości to dobry moment, by przypomnieć wszystkim o zasadach  prezentowania barw narodowych i poprawnego wykonywania Hymnu RP – powiedział Mariusz Błaszczak minister spraw wewnętrznych i administracji.

MSWiA opracowało miniprzewodnik  zawierający najważniejsze zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi i bezbłędnego wykonywania Mazurka Dąbrowskiego.

Publikacja wskazuje różnice między flagą a barwami narodowymi. Przypomina, że na fladze RP nie wolno umieszczać napisów i rysunków. Jest to dopuszczalne na barwach narodowych i o tym powinien wiedzieć każdy polski kibic. W miniprzewodniku są także opisane błędy popełniane najczęściej podczas śpiewania Hymnu RP. Dowiadujemy się m. in. dlaczego powinniśmy śpiewać Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy, a nie póki my żyjemy, jak ojciec mówi do Basi  i co zrobimy… przez morze. Jest pełen tekst Mazurka Dąbrowskiego i nuty.

- Biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego pomogły przetrwać czasy rozbiorów. Oznaczają dla nas dumę i wolność. Jesteśmy do nich mocno przywiązani. Flaga i hymn są z nami we wszystkich ważnych chwilach. Szanujmy je. - dodał minister Mariusz Błaszczak.

Miniprzewodnik jest streszczeniem dwóch poradników wydanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pt. „Biało-Czerwona” i „Hymn Polski”. Miniprzewodnik  i  poradniki w pełnej wersji są dostępne dla każdego do czytania i samodzielnego wydrukowania na www.mswia.gov.pl Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród organizatorów imprez, samorządowców, chórzystów, uczniów i nauczycieli. Ze strony MSWiA pobrano je już blisko 100 tysięcy razy.

Link do poradnika „Biało-Czerwona” - http://www.mswia.gov.pl/download/1/30122/wyd2dodruku.pdf

Link do poradnika „Hymn Polski” - https://www.mswia.gov.pl/download/1/31097/broszuraHymnnowy.pdf

Link do spotu pt. „Biało-Czerwona, czyli jak czcić barwy narodowe” - https://youtu.be/LfDv3yi5IrM

 

Opracowanie: MSWiA

DSCN2751Jedna osoba zginęła i jedna została ranna w wypadku drogowym, który miał miejsce w miejscowości Machowa na drodze krajowej nr DK 94 w dniu 7.11.2017 roku. Do zdarzenia doszło ok. 19:00 i brały w nim udział dwa pojazdy: samochód osobowy Opel Zafira i ciężarowy MAN z przyczepą. W wyniku zderzenia obydwa pojazdy zjechały z nasypu drogowego i wpadły do przydrożnego rowu. Samochód osobowy dachował i został przygnieciony maszynami rolniczymi  przewożonymi przez samochód ciężarowy. Ruch na DK 94 był całkowicie zablokowany.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

IMG 898719 października w miejscowości Straszęcin w godzinach porannych miał miejsce wypadek karetki pogotowia ratunkowego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że ambulans na łuku drogi wypadł z jezdni i uderzył w latarnię a następnie przewrócił się na lewy bok blokując całkowicie oba pasy jezdni. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,odłączeniu instalacji elektrycznej w pojeździe, wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych, ich ewakuacji z pojazdu i przekazaniu ich przybyłemu na miejsce zespołowi PRM.


ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

DSCN26553 mężczyzn zostało rannych w wypadku drogowym jaki miał miejsce we wtorek 3 października tuż przed godziną 14.00 w miejscowości Jaworze Dolne na drodze krajowej DK 73. W zdarzeniu brały udział dwa tiry i laweta. Przyczyny wypadku ustala Policja.
W działaniach ratowniczych, które trwały ponad półtorej godziny, brały udział 4 zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej, w tym: 2 zastępy PSP i 2 OSP – łącznie 20 strażaków.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

akcjaKomin, będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców.
Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych.
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
 
Kominy (instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną)  należy poddawać okresowej kontroli, oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa - zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
 
Krajowa Izba Kominiarzy prowadzi akcję społeczną ZAPROŚ KOMINIARZA!

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane Dz. U. z 2016 r., poz. 290).
W przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są obowiązani w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem. (art. 70 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane).
Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie.
Przepisy przeciwpożarowe nakazują w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w następujących terminach:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1. — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1. — co najmniej raz na 6 miesięcy;
4) z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.
(Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Dz. U. 2010 nr 109 poz. 719).
W przypadku pożaru lub zaczadzenia brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
Opracowanie: Krajowa Izba Kominiarzy

 

 

IMG 8583W dniu 23.08.2017 roku ok. godz. 16.00 dębiccy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w Fabryce Farb, Lakierów i Klejów CHEMSTAL zlokalizowanej przy ul. Wiśniowej w Dębicy. Na miejscu strażacy zastali rozwinięty pożar znajdujących się w pomieszczeniu produkcyjnym substancji do produkcji farb.
Szybkie podjęcie skoordynowanych i skutecznych działań ratowniczych przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej wspierane przez zastępy OSP z terenu powiatu zaowocowało opanowaniem a następnie ugaszeniem pożaru. Nie dopuszczono zarówno do rozprzestrzenienia się pożaru na pozostałe pomieszczenia produkcyjne zakładu oraz do skażenia środowiska. W zdarzeniu poszkodowana została jedna osoba, która została zabrana do szpitala przed przybyciem jednostek ratowniczych. Działania prowadziło 20 zastępów straży, w tym grupa operacyjna KP PSP w Dębicy, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Dębicy, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „Leżajsk”. Działania na miejscu akcji wspierane były przez załogę samochodu SPGaz z JRG Łańcut.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 8089W dniu 30 lipca br. doszło do zderzenia samochodu osobowego z barierą energochłonną przy zjeździe na MOP Paszczyna, na odcinku autostrady A4 w kierunku Tarnowa. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały trzy osoby (kierująca pojazdem oraz dwoje dzieci). Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, w akcji brał udział śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

 

DSCN2502W dniu 27.07.2017 doszło do zderzenia busa osobowego z busem towarowym i samochodem osobowym  na drodze DK-73 w miejscowości Kelcie, gmina Brzostek. W momencie przybycia straży pożarnej wszystkie osoby znajdowały się poza samochodami. Ruch na drodze był całkowicie zablokowany. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym. W działaniach udział brało łącznie 4 pojazdy ratownicze z JRG i OSP z terenu powiatu.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

stopka

Strona używa plików cookies, aby ułatwić Tobie korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Dowiedz sie wiecej o celu ich uzywania i mozliwosci zmiany ustawien Cookies w przegladarce Polityka prywatnosci.

  Akceptuje polityke cookies na tej stronie.
EU Cookie Directive Module Information